Treść

Obróbka poszczególnych narzędzi
Obsługa narzędzi, z których korzysta kilka osób
Jak sterylizować narzędzia w domu?
Przechowywanie narzędzi
Główne błędy w obsłudze narzędzi
Krótkie wnioski
Dobry manicure jest doskonałym dodatkiem do każdego wyglądu. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że możesz to zrobić samodzielnie w domu. Można znaleźć wiele artykułów i klipów wideo na temat usuwania skórek, opiłowania paznokci w celu uzyskania pożądanego kształtu, powlekania lakierem żelowym, ale jak często myślimy o czystości i sterylności naszych narzędzi?

Kiedy przychodzimy na manicure do mistrza, on ma już wszystko gotowe, zdezynfekowane i wysterylizowane z wyprzedzeniem. Ta część procedury jest dla nas poza ekranem, ale to nie znaczy, że nie jest ważna. Nie tylko cząsteczki paznokci i skóry dostają się na Narzędzia, ale także mikroorganizmy z nich, które żyją wszędzie, więc konieczne jest przetwarzanie narzędzia zarówno w salonie, jak iw domu. Zaniedbanie norm sanitarnych może prowadzić do nieprzyjemnych chorób, takich jak różne grzyby i grzybice. Również przy najmniejszych ranach lub zadrapaniach można złapać infekcję.

W tym artykule rozważymy sposoby obsługi narzędzi, dzięki którym manicure zawsze będzie czysty i bezpieczny.

W przypadku manicure domowego konieczne jest odkażanie materiałów po każdym użyciu. Jeśli tylko jedna osoba używa narzędzi, wystarczy minimalne przetwarzanie. Jeśli robisz manicure dla przyjaciół lub klientów, potrzebujesz dokładniejszej metody. Zacznijmy od pierwszego przypadku.

Obróbka poszczególnych narzędzi
Jeśli tylko Ty używasz narzędzia, zacznij od minimalnej obróbki, która obejmuje dwa proste kroki.

Krok 1. Mechaniczne oczyszczanie z zanieczyszczeń

Użyj zwykłego roztworu mydła i spłucz wszystkie narzędzia wodą.

Uzdatnianie wodą i roztworem mydła
Krok 2. Dezynfekcja narzędzia środkiem antyseptycznym

Odpowiedni jest zwykły środek antyseptyczny z działu kosmetycznego. Pamiętaj, aby zdezynfekować ręce i miejsce pracy. Profesjonalni mistrzowie przed manicure traktują ręce klientów specjalnym środkiem dezynfekującym na bazie alkoholu. W domu możesz użyć wódki, wody kolońskiej, kwasu borowego itp.Również przed manicure możesz umyć ręce mydłem antybakteryjnym.

Leczenie środkiem antyseptycznym
Uwaga! Nie zaleca się regularnego używania mydła antybakteryjnego, ponieważ niszczy nie tylko szkodliwe, ale także pożyteczne bakterie.

Obsługa narzędzi, z których korzysta kilka osób
Nawet jeśli robisz manicure krewnym lub dziewczynom, narzędzia muszą być starannie wykonane. Należy to zrobić w trzech etapach: czyszczenie, dezynfekcja i sterylizacja.

Korekcja paznokci

 1. Mechaniczne oczyszczanie z zanieczyszczeń
  Podobnie jak w przypadku przetwarzania poszczególnych narzędzi, odpowiednie jest tutaj mydło, można również użyć detergentu do mycia naczyń lub płynów z dodatkami przeciwdrobnoustrojowymi. Umyj narzędzie w ciepłej wodzie, a następnie spłucz resztki produktu.
 2. Odkażanie
  Ten etap pozwala pozbyć się zarazków na powierzchniach i patogenów infekcji. W domu można go przeprowadzić na różne sposoby: leczyć chemikaliami, Czyścić środkiem antyseptycznym lub gotować. Zacznijmy od obróbki chemikaliami.

Obróbka chemiczna

Jest to sposób, w jaki metalowe przedmioty są starzone w roztworze dezynfekującym. Czas ekspozycji zależy od składu roztworu, a przedmioty należy usuwać w rękawiczkach lub pincetach, aby chronić się przed szkodliwym działaniem chemikaliów. Przeanalizujemy niektóre środki chemiczne do dezynfekcji.

Obróbka chemiczna narzędzi
Estilodez
Skuteczny i niedrogi środek. Zabija wirusy HIV i zapalenia wątroby, a także bakterie gruźlicy i grzyby. Nadaje się również do obsługi miejsca pracy i ręczników.

Multidez
Kolejny niedrogi środek, który zawiera mniej chemikaliów,ale działa idealnie. Zabija wirusy, grzyby i większość bakterii. Stosowany w placówkach medycznych, kompleksach sportowych i punktach gastronomicznych.

Alaminol
Skuteczny, ale nie toksyczny, po kontakcie ze skórą można go po prostu zmyć wodą. Zwalcza grzyby, wirusy, rotawirusy i HIV.

Neosteryl
To narzędzie radzi sobie z grzybami, wirusami HIV, bakteriami itp., ma również działanie lecznicze i nadaje się do leczenia ran, skaleczeń. Neosteryl nie powoduje reakcji alergicznych i nie wymaga płukania narzędzia po zabiegu.

Dezekon
Dokładnie oczyszcza z cząstek skóry, brudu, kremu i oleju. Im wyższa temperatura wody, tym skuteczniej działa dezekon.

Leczenie środkiem antyseptycznym

Produkty o działaniu antyseptycznym są medyczne i kosmetyczne. Z reguły na opakowaniu jest napisane, czy nadają się do przetwarzania narzędzia do manicure. Często mają ostry zapach, ale możesz wybrać produkt z perfumami, które go zmiękczają.

Mleczko oczyszczające o działaniu antybakteryjnym Sanitizer Zielona herbata Paznokcie Salon 950 ml
Mleczko oczyszczające o działaniu antybakteryjnym Sanitizer Zielona herbata Paznokcie Salon 950 ml
Uwaga! Po przetworzeniu narzędzi środkami chemicznymi lub antyseptycznymi należy je umyć pod bieżącą wodą, z wyjątkiem produktów, które tego nie wymagają.

Gotowanie

Jest to popularny sposób obsługi narzędzi w domu. Uważa się, że we wrzącej wodzie wszystkie zarazki i szkodliwe bakterie umierają, ale tak nie jest. Gotowanie dezynfekuje narzędzia,ale nie sterylizuje. Sterylność osiąga się w znacznie wyższych temperaturach niż 100 stopni.

 1. Wyjałowienie
  W przeciwieństwie do dezynfekcji, sterylizacja całkowicie niszczy wszystkie szkodliwe mikroorganizmy, pozostawiając powierzchnię narzędzia idealnie czystą i bezpieczną. Podczas sterylizacji wszystkie patogenne i niepatogenne mikroorganizmy, w tym zarodniki, są niszczone. Prawdopodobieństwo przeniesienia infekcji po takiej procedurze jest całkowicie wykluczone.

Podobnie jak poprzednie etapy przetwarzania, sterylizację można przeprowadzić na wiele sposobów, w zależności od możliwości. Najpierw zastanów się, w jaki sposób narzędzia są sterylizowane w studiach manicure.

Jak sterylizować narzędzia w salonach manicure?

Główną techniką stosowaną w studiach jest szafa suchożarowa i autoklaw.

Szafa suchożarowa (zwana również „sterylizatorem powietrza”) w swojej zasadzie działania przypomina piekarnik. W nim narzędzia są poddawane obróbce suchym, gorącym powietrzem. Produkty są wysyłane do ścięgna na 1 godzinę, gdzie pod wpływem wysokich temperatur (około 180-190 stopni) wszystkie szkodliwe mikroorganizmy wysychają i umierają.
Szafa suchożarowa
Autoklaw sterylizuje narzędzia parą pod ciśnieniem. W rezultacie mikroorganizmy umierają z powodu wysokiej temperatury (110-140 stopni) i pęknięcia powłok pod ciśnieniem. Jednocześnie czas przetwarzania jest skrócony do 20-30 minut!

Autoklaw
Każde urządzenie ma swoje zalety i wady. Szafa suchożarowa wygrywa pod względem kosztów. Również obróbka suchym powietrzem w nim nie jest tak szkodliwa dla narzędzi metalowych, jak obróbka parą w autoklawie, w której ulegają korozji. Nie można jednak sterylizować narzędzi odpornych na ciepło w ścięgnie, a przetwarzanie zajmuje dużo czasu. Autoklaw nadaje się do materiałów szklanych i silikonowych, narzędzia w nim są mniej tępe, ale będzie również kosztować więcej.

Szafa użytkowniczki GP-10 MO
Szafa użytkowniczki GP-10 MO
Szafka podumywalkowa 3859 ruNail
Szafka podumywalkowa 3859 ruNail
Sterylizator powietrza”Ferroplast-10″
Sterylizator powietrza”Ferroplast-10″

Jak sterylizować narzędzia w domu?
Co zrobić, jeśli nie ma możliwości zakupu ścięgna lub autoklawu? Jest alternatywa! Miniaturowe i tańsze urządzenie — sterylizator glasperlenowy (kulkowy) może zastąpić wyposażenie salonu. Jest to pojemnik wypełniony małymi kulkami, które są podgrzewane do wysokich temperatur(230-240 stopni). Narzędzia są opuszczane do tego urządzenia i całkowicie odkażane.

Sterylizator kulowy
Kulki są podgrzewane z konwencjonalnej sieci elektrycznej. Konieczne jest wcześniejsze podgrzanie sterylizatora glasperlenowego. Gdy będzie gotowy do załadowania narzędzi, zaświeci się specjalna żarówka. Narzędzia są przetwarzane bardzo szybko — mniej niż minutę! To duży plus, ale są też wady. Urządzenie nie nadaje się do wszystkiego, można w nim przetwarzać tylko miniaturowe narzędzia: Pilniki, szczypce, nożyczki. Ponadto tylko główna część narzędzia jest opuszczana, a uchwyt wystaje na zewnątrz i pozostaje bez sterylizacji.

Sterylizator kulowy kwarcowy RU-505 ruNail
Sterylizator kulowy kwarcowy RU-505 ruNail
Sterylizator MACROSTOP glasperlenowy, kulkowy Planet Nails
Sterylizator MACROSTOP glasperlenowy, kulkowy Planet Nails
Inną metodą sterylizacji narzędzi w domu jest przetwarzanie w zwykłym piekarniku. Również do tego celu odpowiedni jest parowiec lub powolna kuchenka. Należy pamiętać, że ta metoda jest uważana za przestarzałą i jest niepożądana. Piekarnik jest bardziej odpowiedni, jeśli robisz manicure tylko dla siebie. Po pierwsze, jest nasycony zapachami żywności, resztkami tłuszczów i zanieczyszczeń, co jest złe dla sterylizacji. Po drugie, nie można zagwarantować całkowitej szczelności.

A jednak, jeśli musisz użyć piekarnika, jak to zrobić poprawnie?
Załóżmy, że już oczyściłeś narzędzia z zanieczyszczeń i zdezynfekowałeś je.

 1. Rozgrzej piekarnik do 180-200 stopni. Przygotuj narzędzia, blachę do pieczenia, Metalowe szczypce lub dużą pincetę, rękawice kuchenne i uchwyty do garnków.
 2. Umieść narzędzia na blasze do pieczenia, aby się nie stykały i wyślij je do piekarnika na 13-15 minut.
 3. Za pomocą rękawic kuchennych i uchwytów do naczyń wyjmij blachę do pieczenia i pozwól narzędziom ostygnąć.

Uwaga! Ta metoda jest odpowiednia tylko dla narzędzi metalowych. Nie wkładaj do piekarnika kartonowych i plastikowych pilników z piaskiem!

Przyjrzeliśmy się sposobom sterylizacji narzędzi, ale równie ważne jest ich prawidłowe przechowywanie, w przeciwnym razie przetwarzanie nie ma sensu. Jeśli umieścisz sterylne narzędzia w otwartej szufladzie, szybko pokryją się drobinkami kurzu i nie będą już odpowiednie do pracy.

Przechowywanie narzędzi